1.1 Selgitab eelnevalt välja ja analüüsib konkreetse õpperühma õpi- ja erivajadusi ning nendest lähtuvalt seab eesmärgid ja õpiväljundid ning planeerib koolituse sisu (vt lisa 2 „Kutsestandardis kasutatud terminid“).
Selgitan õppijate vajadused välja eelküsitluste kaudu ning seon need koolituse eesmärkide ja õpiväljunditega. Saadud sisendist lähtudes valmistan ette igaks koolituseks erinevad materjalid ja valin sobivad koolitusmeetodid, et saavutada püstitatud eesmärke. Grupikoolitusele registreerudes olen küsinud nende varasemat kogemust ja suunanud koolitusel osalejaid sõnastama oma õpivajadust. Lisasin ühe koolituse registreerimisvormi ka viitena tõendusmaterjalile.
Näiteks Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor hotelli- ja restoraniettevõtluse erialajuhina pean oluliseks, et kogu õppekava lähtuks õppijate vajadustest ning turu trendidest. Selleks, et kolmeaastane õppekava oleks ajakohane, küsime õppijatelt pidevat tagasisidet ja kutsume aastas korra kokku valdkonna spetsialistidest koosneva õppekava nõukogu, et anda hinnang õppekavale tervikuna ning teha ettepanekuid parendusteks. Nõukogu kohtumised protokollime ja selle alusel teeme vajalikud muudatused õppekavas, et garanteerida selliselt vastavus turu nõudmisele.
Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis loenguid andes alustan samuti eelmise aasta õppijate tagasiside kogumisest, et vastavalt sellele teha muudatusi aine ülesehituses lähtudes aine eesmärkidest ning õpiväljunditest.

1.1.1 Loodusturismi arenguprogrammi registreerimisvorm
1.1.2 Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor hotelli- ja restoraniettevõtluse eriala õppekava ning õpiväljundid
1.1.3 Tartu Ülikooli Pärnu kolledži Turismimajanduse alused aine eesmärk ja õpiväljundid
1.1.4. Koolitusel osalejate ekspordivõimekuse kiirdiagnostika enne koolitust

1.2 Koostab koolitusprogrammi ja planeerib oma tegevuse, lähtudes õppekavast (selle olemasolul).
Planeerin tegevused vastavalt aine eesmärgile ja hindamiskriteeriumitele. Näiteks kõrgkoolis loenguid andes arvestan antud eriala õppekavaga, kokkulepitud õppeaine eesmärgiga ja sellest lähtudes kirjeldan õpiväljundid, hindamismeetodid ning hindamiskriteeriumid.
Koolitusprogrammi koostamisel planeerin varuülesandeid, mida saan kasutada siis, kui aega jääb pisut üle või kui osalejate tase ei ole selline nagu algselt loodetud. Valin õppemeetodid, mis toetavad eesmärkide saavutamist. Kuna olen teemaga hästi kursis, siis saan jooksvalt koolituse käigus muudatusi teha, vastavalt sellele, millised on osalejate varasemad teadmised.

1.2.1 Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor loetav aine Müük ja kommunikatsioon internetis
1.2.2 Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis loetav aine Turismimajanduse alused
1.2.3. Tagasiside Tartu Ülikooli tudengitelt

1.3 Valmistab ette konkreetse koolituse sisu ja valib meetodid, lähtudes koolitusprogrammis (õppekavas, selle olemasolul) koolitusprogrammis/õppekavas fikseeritud õpiväljunditest ja varasemast tagasisidest.
Koolituse ettevalmistamisel lähtun õppekavas fikseeritud eesmärkidest ja õpiväljunditest. Koostan koolitusplaani, kus jagan sisu loogilistesse osadesse ning määratlen iga mooduli jaoks sobivad õppemeetodid ja ajaraami. Koolituse sisu koostamisel arvestan nii varasemalt saadud tagasiside kui ka sihtgrupi ootustega, mille selgitan välja kas eelneva ankeedi või koolituse alguses tehtava aruteluga.
Õpiväljundite saavutamiseks valin sobivad aktiivõppe meetodid (grupitööd, juhtumianalüüsid, visuaalsete tööriistade kasutamine), mis toetavad õppijate erinevaid õpistiile. Planeerin ka varuülesanded juhuks, kui osalejate tase või koolitustempo erineb planeeritust. Kasutan kombineeritult digivahendeid (nt Canva, Miro, Google Forms), mis suurendavad kaasatust ja võimaldavad õppijatel õpitut koheselt rakendada.
Näiteks 26.03.2025 loodusturismi ettevõtjatele korraldatud turunduskoolituse sisu põhines varasemale koolitusele antud tagasisidel, kus toodi välja praktilise osa vajalikkus. Selle põhjal lisasin töötoa, kus osalejad koostasid kohapeal oma ettevõtte turundusmaterjale. Koolitus oli struktureeritud kolmes etapis: väärtuspakkumise koostamine, turunduskanalite valimine ja sõnumite loomine, mille jaoks olid Miros ettevalmistatud töölehed. Õpiväljundite täitmist hindasin läbi enesehindamise ja grupitöö esitluste.
1.3.1 Näide koolituse meetodite valimisest ja kirjeldamisest Tajupositsioonide koolituseks
1.3.2 Digiturunduse koolituse tagasiside, mille põhjal täiendasin järgmiste koolituste ülesehitust
1.3.3 Näide ühest Miro töölehest 26.03.2025 turismiturunduse koolitusel

1.4 Koostab ja/või kohandab õppematerjale, lähtudes õppekavast või koolitusprogrammist, teema käsitlemise loogikast ning õppekeskkonna võimalustest. Viitab allikatele, arvestades autoriõigusi.
Õppematerjalide koostamisel lähtun koolituse eesmärgist ja õpiväljunditest, mis tagaksid osalejatele aktiivse osalemise õppetöös. Teise koolitajaga koos koolitades muudame õppematerjale vastavalt sellele, kuidas oleme omavahel teemad ära jaotanud, et teema käsitlemise loogika oleks lihtne ja osalejatele arusaadav. Lähtuvalt grupi suurusele ja etteantud ajaressursist, teeme muudatusi ka õpiväljundites, arvestades õppijate olemasolevaid teadmisi.
Teiste autorite allikaid kasutades on need materjalides korrektselt viidatud ning lisaks on allikad näha ka slaididel jagatud mõtete ning fotode kohta. Olen autoriõiguse seadusega kursis ning arvestan sellega ka koolitajana.
1.4.1 Näide õppematerjalide koostamisest Tajupositsioonide koolituse ettevalmistus NLP koolituseks